Sokolovské víceboje + 4.kolo OMD předžactva – 1.10.2015
10.10.2015
Atleti Chebu v reprezentaci Karlovarského kraje i České republiky
10.10.2015
Vše

Atletický stadion z minulosti do přítomnosti

Byl jsem vyzván, na této konferenci v Chebu (2.10.2015),abych něco řekl o naší „Zlaté dráze“. Jacek Přibáň

Sdružení historických sídel a měst Čech, Moravy a Slezska.
Veřejný prostor v historických městech

Atletický stadion z minulosti do současnosti.

Dobré dopoledne dámy a pánové,

Jsem rád, že Vám i já mohu něco říci o městě Chebu ve kterém jsem se narodil a které mám rád a které se také snažím proslavit pomocí královny sportu – atletiky. Cheb má spoustu krásných míst a zákoutí a já si myslím, že nejhezčí je místo, kterému se říká Poohří a kam směřují ve volném čase procházky mnoha chebských obyvatel. Zásluhou nádherné panorámy hradu, dvěma kostelním věžím, spousty zeleně s řekou Ohří a „Zlaté dráhy“ se stane každému, kdo sem přijde poprvé, – že zůstane stát s otevřenou pusou. Letos, tak byli při Velké ceně doslova konsternovány tři velké dámy nejen české ale i světové atletiky – SR Jarmila Kratochvílová, MS Lída Formanová a držitelka mnoha evropských medailí Táňa Kocembová. Velká paráda, řekl loni ministr školství Chládek, pouze mistr světa v disku Imrich Bugár, když zavřel v úžase pusu a pak ji otevřel se slovy, kde máš kruhy (myslel ty na disk)?
Budu používat některé termíny, které jsem byl nucen používat při schůzkách na přípravě tohoto nádherného atletického stadiónku – Turistické využití levého břehu Ohře – ale proč ne, když všechno směřovalo k tomu, že v Chebu bude, tak jako už dávno, prakticky v každém okresním městě, umělá běžecká dráha. A taky třeba pískoviště pro děti – místo sektoru pro skok do dálky. 
Něco z historie. Atletický klub jako RH Hvězda byl znovu založen v roce 1974 a trénovalo se tak, jako tenkrát všude, na škvárové dráze právě v Poohří. Škvárová dráha (kterou i v Chebu stavěl odborník na škvárové dráhy pan Sibera) se velice těžce upravovala, na každý závod se znovu a znovu lajnovala, běžci si museli brát větší hřebíky do treter, když pršelo ale všichni na to rádi vzpomínáme. V roce 1981 se mě zeptal můj velký přítel, olympijský vítěz v disku Ludvík Daněk – panáčku, máš ty v Chebu Velkou cenu? A tak s jeho pomocí se 28.7.1981 uskutečnila v Chebu první Velká cena, která letos byla již po 35té. A právě díky Velké ceně a se pak Cheb pochopitelně dostal do podvědomí atletické veřejnosti v republice. Zvláště, když s příchodem umělých tartanový drah, jsme využili nabídku příhraničního Mitterteichu, později Wiesau a od roku 1995 jsme začali dělat VC v Německu a byli jsme tak jediným klubem, který dělal svojí Velkou cenu mimo území ČR. A atleti z celé ČR jezdili na VC i do Německa – asi nekvalitnější VC byla v roce 2000 – kdy do Mitterteichu přijeli takové hvězdy jako jsou Tomáš Dvořák, Roman Šebrle, Lída Formanová a jako trenérka Jarmila Kratochvílová.
Z odchodem pohraničníků začalo škvárové hřiště chátrat. Atletický klub neměl na nákladnou údržbu atletické dráhy. Fotbalové hřiště se nám podařilo párkrát posekat a pak se klub tréninkově přesunul na 250m hřiště ZŠ na Skalce. Jednou za čtvrt roku jsme objednali kontejner a uklidili v Poohří odpadky, které se tam nahromadili.
Klub podnikl právní kroky a za pomoci „Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových se stal majitelem pozemků v Poohří.
Město začalo pracovat na krajinných výstavách a při té druhé se dohodl atletický klub s městem, že se postaví atletická dráha na levé straně Ohře – neboli Turistické využití levého břehu Ohře. Při stavbě jsme si vymínili, že budeme u všech porad, co se stýká stavby a tak jsme (s J.Gregorem) alespoň částečně ovlivňovali realizaci sportoviště. Docházelo ke komických situacím – vy pane Přibáni, takový sportovec nevíte, jak vypadá turistické hřiště? Tak to opravdu nevím, asi budeme první na světě, kdo takové hřiště bude mít! Ale všechno mělo svůj konec i když ještě nejsme v cíli, zásluhou stavu udržitelnosti projektu, si počkáme ještě tři roky.
Dodělala se dráha – prosím neříkejte žlutá, jestli chcete být zadobře s chebskými atlety – je zlatá! Nikde jinde na celém světě, takovou barevnou kombinaci nenajdete. Zase zvláštnost pro Cheb. Byl to můj okamžitý nápad, když švýcarská firma otevřela vzorník a řekla – tak jakou barvu dáme, v domnění, že řeknu oranžovou, kterou má 90% drah po celém světě. A já řekl Gold /zlatou a máme jí. Další velká anabáze byla s nalajnováním jednotlivých drah (hřiště má osm drah, což jsou světové parametry). Turistické hřiště přece žádné nalajnované dráhy nepotřebuje. Můj svěřenec, Ládˇa Minčič, pracoval jako první náměstek ministra financí Kalouska na mojí prosbu atˇmi s tím pomůže. my řekl, že na ROP nemají žádné páky a že bych mohl dělat třeba závody pro slepce. Já pochopitelně závody pro slepce rád udělám, ale tato nádhera v Chebu musí mít lajny. Musím z tohoto místa poděkovat panu starostovi Vanouškovi, které si mě dal zavolat a řekl mi, že mě už dál nebudou poslouchat a dráhu nalajnují tím, že to města zaplatí ze svého. Radnice se zatřásla, protože mi spadl obrovský kámen ze srdce a ještě jsem si dovolil poznámku, že to nemůže dělat nějaký chebský lakýrník. Udělala to firma, která právě pracovala v Ostravě na „Zlaté tretře“ – máme k tomu certifikát a můžeme běhat platné světové rekordy!
Po 18letech, kdy jsme VC dělali v Německu, jsme se 2.8.2013 vrátili na svůj stadion a 33.VC už byla v Chebu. Na tribuně byly celé generace atletů, kteří v barvách klubu závodili a došlo i slzičky dojetí. Nikdo z nás nečekal, že divácká kulisu bude tak obrovská! Diváci aplaudovali ve stoje světové mistryni Zuzaně Hejnové, která v Chebu zaběhla nejlepší světový výkon na 300m př. všech dob, sprinterskému mistru světa z Paříže z roku 2003 Kimu Collinsovi (který i letos běžel 100m pod 10.00) a loni tady zaběhl rekord své země – ostrova Kids a Nevis na 60 a 150m, mistru Evropy Pavlu Myslákovi, Jamajčanovi Mitchelu Sheldnovi
Letos tady startoval Američan Terrel Cotton – čtvrtý na Diamantové lize ve Stockholmu na 200m a já věřím, že příští rok bude startovat za USA na OH, zvláště když trénuje ve skupině Usaina Bolta. V tomto roce zaběhl skvělý rekord na 1000m Kypřan Amini Khadiri, což zároveň rekord jeho země. Ta dráha je obrovsky rychlá!
Zásluhou „Zlaté dráhy“ a VC se nám neskutečně zvedla členská základna.Klub. který měl před pár lety kolem 100 členů jich má letos kolem 350 a převážně děti – na dráhu se vejdou ale chybí tělocvičny přes zimu. Zásluhou kvalitnějších podmínek postoupil tým žen (složený převážně ze starších žákyň a dorostenek) z II. do I. ligy. Z mistrovství ČR jsme přivezli 4 medaile a máme olympijského vítěze z Olympiády mládeže z Plzně – staršího žáka Matěje Nádheru, který tam vyhrál 60m v nejrychlejším čase v ČR.
Za dva roky, spíše za tři, bychom rádi stadiónek v Poohří dodělali. Máme na to smlouvu s městem a já věřím, že doděláme jednotlivé sektory – na výšku, dálku, týč, na všechny vrhačské disciplíny a budeme moci uspořádat třeba mistrovství ČR, což je tedˇdoménou Prahy nebo Ostravy, letos Plzně. Nebudeme muset žádat o svolení ROP, zda můžeme pořádat závody pro děti, zajistíme občerstvení na stadionu pro rodiče, kteří dvě hodiny čekají na svoje děti až dotrénují a my jim nemůžeme nic prodat. Sportovní stánek bude i nadále otevřen celé chebské veřejnost, pouze nastavíme pravidla tak, že si třeba zájemci mohou zahrát fotbálek po délce stadionu a ne na šířku, když malý atleti trénují a tak na ně létají balony z nepovedených střel některých borců, kteří si nenechají říct a správce nezasáhne, jen jim půjčí branky a balon. Nebude možné, aby si holuby udělali ze střechy letiště a znečišt’ovali, na již za tři roky, počtvrté vyměněné lavičky. 
Nízký plot, který je okolo celého hřiště, nabízí těm, kteří se prochází Poohřím – zastavte se na chvilku a podívejte, jak se malý honí, jak skáčou, jak tam hrají fotbálek, basket. Dali jsme veřejnosti něco na musíme byt všichni v Chebu pyšní a co se musíme starat jako ti správní hospodáři
Sluší se ještě jednou poděkovat městu Cheb za realizaci tohoto projektu, stejně jako firmám Algon a.Swietelsky s.r.o. které areál postavily.