Kim Collins zvedal diváky ze sedadel. 34.ročník Velké ceny města Chebu se opět vydařil. Počáteční obavy pořadatelů z počasí byly nervy drásající, ale hodinu před mítinkem se do Poohří na „zlatou dráhu“ vrátilo sluníčko a všichni si odechli.
Závod byl vyšperkován třemi rekordy mítinku, třemi národními rekordy, třemi nejlepšími výkony zaběhnutými na území České republiky všech dob a čtyřmi nejlepšími českými výkony v letošních českých tabulkách.
Pojd´me se projít závodem, který se třem tisícovkám diváků musel líbit a i jejich bouřlivé povzbuzování pomáhalo atletům ke skvělým výkonům.
60m žen – obrovské překvapení připravila hned na úvod slovenská mistryně na 100m Lenka Kršáková. Její vítězný čas 7.43 sek, je novým rekordem mítinku a zároveň v České republice nikdo pod širým nebem tak rychle neběžel!
60m mužů – chebský miláček, mistr světa z Paříže 2003 na 100m, Kim Collins potvrdil, že jeho nedávný čas z Londýna na 100m (9.96!!) nebyl náhodou. Kim sprintoval v novém rekordu své země – Svatý Kryštof a Nevis – 6.48 sek., což je pochopitelně rekord mítinku a opět nejlepší výkon na Českém území, ale hlavně to byla obrovská atletická podívaná! Výborný byl i čas druhého Jamajčana Sheldna Mitchela 6.65 sek.! a třetího Slováka Adama Zavadského 6.80. Chebský Miroslav Sabadin, po sloužení zkoušky z dospělosti – maturitě, již trénuje na plné obrátky a výsledkem bylo šesté místo a čas 7.09.
300 m překážek žen – chebští diváci už při představování hvězd mítinku bouřlivým potleskem poděkovali loňské nejlepší atletce Evropy Zuzaně Hejnové za to, že do Chebu opět přijela a po celou trat‘ ji svými hlasivkami a ve stoje (!) hnali do cíle. Zuzka po dlouhém zranění zaběhla letošní nejlepší čas v ČR 39.98 sek! a celý Cheb jí bude držet palce na nastávajícím mistrovství Evropy v Zürichu.
300m překážek mužů – vítězství, určitě jednoho z favoritů na medaile na nedělním mistrovství České republiky v Ostravě, Michala Brože, v letošním nejlepším českém výkonu – 36.48 sek.
300m žen – velká radost slovenské sprinterky Denisy Boučková, která vyhrála v osobním rekordu 39.75 sek.
300m mužů – velká bitva mezi dvěma sprintery., kteří by rádi na ME do Zürichu, se št‘ästným koncem pro Patrika Šorma (33.25 – nejlepší letošní výkon v ČR), druhý doběhl Daniel Němeček za 33.58 sek. Chebský David Richter přepálil počáteční tempo a do cíle doběhl silou vůle za 36.25 sek. a starší žák Adam Študlar (37.22) opět potvrdil, že před republikovým mistrovství žactva se dostává do výborné formy.
Velká cena na 600m žen – v Chebu se uskutečnilo opakované finále z halového mistrovství české republiky v běhu žen na 800m, Na startu byli všechny tři medailistky a v závěrečném finiši zvítězila Alena Ulrichová (SK Nové Město nad Metují) 1:31.10, druhá doběhla Diana Mezuliániková (1:32.33), která už má jistou účast na ME v Zürichu v běhu na 1500m a třetí Ukrajinka Alesia Viskotová (1:33.33). Šestá, v jedenáctičlenném poli startujících, finišovala chebská Sára Janušková v čase 1:37.81.
150m žen – vítězná Lenka Kršáková se radovala z nového slovenského rekordu 17.79 sek.a pátá dorostenka Martina Petrikovičová z Unionu si vytvořila letošní nejlepší čas – 19.56 sek.!
150m mužů – jedním slovem PARÁDA. To, co předvedli sprinteři v tomto běhu, byla nejskvělejší oslava atletiky na letošním mítinku! Padaly rekordy a diváci opět ve stoje aplaudovali celé osmičce běžců tohoto běhu, na čele s jejím králem Kimem Collisem. Kim na startu trošičku zaváhal, na rozdíl od Sheldona Mitchela, který vypálil jako blesk a ze zatáčtky vybíhal jako první. Na rovince musel osmatřicetiletý (!) Kim zařadit nejvyšší rychlostní stupeň, aby dokázal svojí neporazitelnost na tomto mítinku a v samotném závěru se dostal na první místo. Výsledkem tohoto souboje byl nový skvělý rekord závodu – světové úrovně (!) 15.28 sek. pro Kima, druhý Sheldon prohrál o pouhé dvě setiny (15.30)!! Třetí Slovák Adam Zavadský vytvořil časem (16.03) nejlepší slovenský výkon, čtvrtý doběhl M.Sabadin (16.54) a na pátém jeho klubový kolega dorostenec David Richter časem 16.86 vyrovnal dorostenecký rekord chebského Unionu . PARÁDA!
Velká cena – 1000m mužů – závěreční závod byl opět velmi dramatický. Obsazení závodu slibovalo útok na rekord mítinku, který drží z roku 2001 bahrainský M.Haidara (2:22.27 min). Běžci se mezi sebou domluvili a jako pacemaker závod rozběhl zkušený tempař Jan Pernica. V cíli pak chyběla vítězi vítkovickému Danielu Grecmanovi (2:23.45) necelá sekunda k překonání rekordu . Favorit Jan Sýkora z pražské Dukly skončil druhý (2:24.15) a třetí byl Josef Šimsa z Rokycan za 2:26.38.
Mítink, ozdobený mnoha rekordy, se vydařil. Pořadatelé velmi děkují všem sponzorům, kteří ke zdaru mítinku přispěli bud‘ finančně a nebo věcnými dary.
Za všechno pochvaly uvádíme to, co se objevilo druhý na oficiálních stránkách Slovenského atletického svazu. Citujeme slova trenéra Kristiána Cupáka „ všichni moji svěřenci se shodli, že tento mítink, byl nejkrásnější , jaký do této chvíle absolvovali.“ Díky!

POZVÁNKA PRO VŠECHNY BÝVALÉ I NYNĚJŠÍ ATLETY
RUDÉ HVĚZDY NYNĚJŠÍHO UNIONU CHEBDámy a pánové, kluci a holky,
všechny Vás opět zveme v úterý 29.7.2014 od 18.00 hod. na 34. ročník Velké ceny na „zlatou dráhu“ do Poohří.
Byli bychom rádi, kdybyste všichni přijali pozvání na tento večer velké atletiky – na startu je mistryně světa Zuzana Hejnová, mistr světa Kim Collins ze Svatého Kryštofa a Nevisu a Jamajčan Sheldon Mitchell a další výborní atleti z České republiky a pochopitelně ti nejlepší z našeho klubu.
Chceme Vás mít všechny na očích, proto budete sedět, všichni pohromadě, v sektoru naší malé tribunky u cíle.
Ve 22.00 hod. pak máme ve městě v restauraci u Kata (na pěší zóně) pro Vás připraveno posezení po pozdních nočních hodin .
Opravdu moc se na Vás na všechny těšíme!