Skvělí fandové viděli nádhernou atletiku!
35. ročník Velké ceny města Chebu má za sebou nádherný statistický výsledek – jeden národní rekord (Kypr), 7 nejlepších výkonů sezóny v České republice, dva nejlepší výkony na území České republiky všech dob a dva rekordy mítinku.
Vítěz běhu na 60m Peter Emelieze (Nigerie) napsal svému managerovi – nejkrásnější mítink, na kterém jsem doposud byl – skvělí diváci, výborná organizace, super ubytování.
Tak, to opravdu potěší. A víte proč do Chebu zahraniční atleti jezdí? Stačí říci, to je atletická dráha na které závodil Kim Collins (mistr světa z Paříže na 100m)!
Bylo to opět velké divadlo, kdy zaplněný stadion v Poohří aplaudoval ve stoje všem atletům a ti se jim odměnili velkým nasazením a všichni, kteří zvítězili na otázku moderátora „jaké to bylo“ – odpovídali unisono – skvělé, nádherné, děkujeme divákům a přijedeme i příště.
Na úvod mítinku pořadatelé představili obrovské české atletické hvězdy nedávné minulosti, které diváci přivítali velkým potleskem – mistryni Evropy Táňu Kocembovou, dvojnásobnou mistryni světa Lídu Formanovou a nejlepší českou běžkyni všech dob – světovou rekordmanku Jarmilu Kratochvílovou. Dostalo se i na chebské mládežnické „hvězdy“, které letos přivezly medaile z mistrovství České republiky – Lucku Břicháčkovou, Jana Lališe, Anetu Tiralovou, Markétu Petrikovičovou, Šárku Sabadinovou, Kateřinu Jarošovou, Davida Richtera a Matěje Nádheru. Před představením hvězd mítinku pořadatelé připravili dva běhy na 60m, těch nejmladších atletů a atletek chebského Unionu (zvítězili Michal Maxa 9.50 – jeho „to jsem opravdu nečekal“, rozesmálo celý stadion a Zuzana Študlarová – 9.85 „a co mám říct“ bylo bezprostřední. Vše vrcholilo představením hvězd mítinku a velký aplaus se nesl Poohřím pro Pavla Masláka a Zuzanu Hejnovou!
60m žen – vyhrála v nejlepším letošním českém čase – 7.58 Jana Slaninová (dcera Táni Kocembové). Chebská Kačka Jarošová byla šestá (8.12).
60m muži- v cíli první Nigerijec Peter Emelieze (6.63), druhý Jiří Veleba (6.75), což je nejlepší výkon v ČR všech dob. Američan Terrel Cotten si popletl čas startu a připraven nebyl….
300m překážek ženy – Mistryně světa Zuzana Hejnová zaběhla 38.94, což je pochopitelně letošní nejlepší čas v ČR. Juniorka Martina Láská (Union) si zaběhla osobní rekord (49.67).
300m př. muži – se stalo kořistí německého překážkáře Floriana Handta (36.66), druhý Jan Stehno zaběhl nejlepší letošní český výkon – 37.12.
300m mužů – závod pro Pavla Masláka, který zvítězil v čase 33.05 a jak sám prohlásil v cíli – ještě se cítím unavený po soustředění, ale v Číně na mistrovství světa už to bude dobré.
300m žen – vyhrála Martina Hofmanová z USK Praha (39.61) a chebská Markéta Petrikovičová doběhla třetí (41.53) a byla tak jedinou atletkou Unionu, která stála na pomyslných stupních vítězů. Čtvrtá finišovala Aneta Tiralová (Unich) 42.13.
600m žen – Velká cena – Stylem start cíl běžela desátá z mistrovství světa na 800m v Moskvě Lenka Masná. Její čas 1:28.36 min je nejlepší letos v ČR, druhá doběhla Ukrajinka Alecia Viskosová (1:29.15) a třetí místo patří loňské vítězce Aleně Ulrichová (1:30.64)
1000m muži – Velká cena – Fantastický závod!! 15 let starý byl rekord závodu M.Haidary z Bahrainu 2:22.27 min. V letošním roce byl na tento rekord uspořádán velký hon. Pořadatelé zaplatili pacemakera (zajíce) a vybrali opravdu dobře. Tempo rozbíhal letošní mistr České republiky Matěj Pavlíček a dodržel všechny dohodnuté časy a dokonce na 600m byl náskok na rekord cca 3 sekundy! Pak za to „vzal“ Amine Khadiri z Kypru a za obrovského povzbuzování diváků starý rekord pokořil časem 2:20.37 (!!!), což je národní rekord jeho země. Velký sympat’ák pak s rukou na srdci, děkoval za skvělou diváckou pomoc. a na otázku jestli by závodil a žil v Chebu odpověděl, proč ne, ale sežeňte mi českou manželku…
Druhý doběhl borec Dukly Praha Miroslav Burián (2:21.95 – i on překonal rekord) a třetí finišoval Slovinec Jan Petra (2:24.17)
150m ženy – Opět padl nejlepší letošní český výkon, ve velmi vyrovnaném závodě. První byla Martina Schmidtová (USK Praha) 17.88 před Zuzkou Hejnovou (17.95) a Janou Slaninovou (17.96). Chebská Markéta Petrikovičová si zaběhla osobní rekord (19.07).
150m mužů – Skvělý závěr podařeného mítinku – Američan Terrel Cotton (čtvrtý z Diamantové ligy ze Stockholmu) zaběhl nový rekord mítinku skvělé úrovně – 15.20 sek. – a vymazal tak o 0.08 čas miláčka chebského publika z minulých let Kima Collinse. Druhý byl Peter Emelieze (15.54) třetí v nejlepším letošním české čase Jan Jirka (Slávia) 15.91.
Velká cena města Chebu se opravdu vydařila. Poděkování zaslouží všichni pořadatelé – od těch nejmenších, kteří nosili bedny s oblečením, celá technická četa, rozhodčí a ti, kteří řídili samotný závod. Musíme také poděkovat všem partnerům, kteří poskytli finanční nebo věcnou pomoc tomuto mítinku. Jedná se o Město Cheb, společnosti ALGON a.s., Lázně Františkovy lázně a.s. a jejich lázeňské hotely Imperial a Pawlik a akvapark Aquaforum, Stamoza s.r.o., VEOLIA ČESKÁ REPUBLIKA a.s., LAGARDE Spedition spol. s r.o., Klíčové centrum H&B Group s.r.o., TEREA Cheb s.r.o., VZP a.s., de Wolf GROUP s.r.o., PH KOVO-Recycling Cheb s.r.o., Dosta s.r.o., Česká spořitelna a.s., TRICO SYSTEMS s.r.o., TERCOM s.r.o., ELEKTRO EURON spol. s r.o., ŠU-STR s.r.o., Stavební společnost VARO s.r.o., Marius Pedersen a.s., Hotel Bohemia, CHETES s.r.o. a TRAVEL FREE s.r.o.
V samotném závěru Vás všechny zveme ke sledování mistrovství světa v Pekingu (22.-30.8), protože tam budou reprezentovat Českou republiku dva účastníci chebského mítinku – Zuzana Hejnová a Pavel Maslák. Držte palce!
jak

Atletická Velká cena již přede dveřmi.

Dvanáctého srpna bude na „Zlaté dráze“ v nádherném prostředí chebského Poohří v 18.00 hodin zahájen 35. ročník Velké ceny města Chebu v atletice za účasti velkých atletických hvězd, které by byly ozdobou mnoha evropských mítinků.

Opět jsme se zeptali managera závodu Jacka Přibáné, co je nového hlavně ve startovním poli?
Za ten týden, co jsme spolu mluvili naposled, se mi podařilo získat velmi rychlého Američana Terrela Cottona, který má osobní rekord na 200m 20.16 (!) a nyní skončil na Diamantové lize ve Stockholmu na 200m na čtvrtém místě! V Chebu by běžel 60m a 150m a jeho souboj s Nigerijcem Peterem Emeliezem by byla velká „pecka“ a ještě přesvědčuji i Pavla Masláka, aby kromě 300m běžel i 150m a ještě k tomu je připraven start letošního nejrychlejšího Čecha na 100m (10.32) Jana Veleby – tak to by byl skvělý koktejl v běhu na 150m, hodný chebského publika!
Na start na 1000m přijede mistr Slovinska Jan Petrac, který vloni na juniorském mistrovství světa v americkém Eugene skončil na 1500m (3:44.39) šestý, což bylo nejlepší umístění Evropana v tomto závodě.
Co se týče českých atletů věřím, že kromě těch které jsem již uváděl (vesměs mistři republiky – Bendová, Mezuliániková, Tesař) přijede stříbrná z M-ČR na 100m Jana Slaninová (dcera Táňy Kocembové, která bude hostem VC) a jednám ještě s Lenkou Masnou, která by byla velkou ozdobou běhu na 600m.

Na co se těšíte Vy nejvíc?
V první řadě věřím, že vyjde počasí a tak přijde mnoho diváků, kteří budou jako každý rok fantastičtí a budou povzbuzovat atlety v závěru jejich disciplín ve stoje, což se vidí jen na velkých závodech.
Co se týče atletiky tak věřím, že Zuzana Hejnová která ted‘ má opět formu jako „hrom“ – vyhrála za sebou tři Diamantové ligy – Paříž, Londýn, Stockholm –zaútočí na svůj nejlepší světový výkon 38.16 na trati 300m překážek, který běžela v Chebu v roce 2013. Moc se těším na start Pavla Masláka na 300m, který se ted‘ před mistrovstvím světa připravuje v Nymburce. Pavel touží už dlouho pokořit nejlepší český výkon na 300m, který má hodnotu 32.31 a drží ho Jirka Vojtík z roku 2004, tak proč ne v Chebu na „Zlaté dráze“! Připomínám, že nejlepší výkon na tuto trat‘ v České republice zaběhl v Ostravě Usain Bolt (30.97)… co kdyby Pavel….

Na co ještě chcete upozornit?
Víte, když se pokládal „zlatý“ povrch na dráhu v Poohří, nikdo jsme si nedovedli představit, jak bude tato dráha rychlá. Ano ona je obrovsky! Představte si, že co se týče nejlepších výkonů na území České republiky (tzn.všechny stadiony v celé ČR) jich má „zlatá“ dráha v Poohří na „svědomí“ pět (!). 60m (6.48) a 150m (15.28) Kim Collins, 500m (1:00.35) Pavel Maslák, 60m (7.43) Lenka Kršáková a 300m překážek (38.16) Zuzana Hejnová.
Takové výsledky a takové atlety přitáhnout do Chebu, kde atletika byla Popelkou, nemůžeme dokázat bez pomoci sponzorů. Proto moc děkujeme chebské radnici, firmě Algon a Algon-auto, Lázním a.s. Františkovy Lázně, Aquaforu a.s. Imperiálu a.s., Stamoze s.r.o., Lagarde Spedition, Terea s.r.o., de Wolf, PH Kovo-Recycling s.r.o., Dosta s.r.o., Marius Pedersen a.s., Tercom s.r.o., Česká spořitelna a.s., společnost HB, Elektro-Euron, ŠU-STR s.r.o., Varo s.r.o., hotelu Bohemia ve F.Lázních,

Co máte pro diváky?
Přijd’te včas, at‘ máte dobrá místa, fanděte po celé tři hodiny a hlavně příjemně se bavte královnou sportu – atletikou! Uvidíte, že to opět bude stát za to!